Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z historie nejen IR 91

Příspěvky

Pomozte nám zmapovat historii IR91

29. 1. 2017

Náš spolek se usilovně snaží mapovat historii c. a k. 91 pěšího pluku. Naším záměrem je během roku 2018 ke 100. výročí ukončení Velké války vydat monografii o IR91. Kromě archivních materiálů se snažíme maximálně využít i dochovaných osobních památek na jednadevadesátníky. Zde bychom rádi požádali o pomoc Vás - naše čtenáře. Pokud vlastníte po svých předcích fotografie, osobní korespondenci, nebo dokonce osobní deník z vojenské služby v době první světové války a Váš předek pocházel z jižních Čech, budeme rádi, pokud se nám ozvete na mail ciglbauer@seznam.cz Každý střípek do historické mozaiky je důležitý.

 

Prapor I/91 na pohoří Krnu v letech 1915-1916

19. 9. 2016

Koncem srpna roku 2013 byl při průzkumu lokality Mrzli Vrh na planině Pretovč ve Slovinsku objeven fragment pomníku c. a k. 91. pěšího pluku. Pomník byl součástí vojenského hřbitova 91. pluku, který zde byl zřízen v roce 1915. Protože se jednalo o památku slavného českobudějovického pluku „Jednadevadesátníků“ – tzv. Synů Šumavy, padlo rozhodnutí o obnovení památníku. Za tím účelem bylo založeno mezinárodní sdružení Mednarodno kulturno zgodovinsko družstvo generála Borojeviča, Tolmin. Hlavní práce na obnově památky proběhly během roku 2015. Projekt byl realizován za podpory statutárního města České Budějovice. Hlavním organizátorem a iniciátorem celé obnovy byl pan Jan Török z Jihočeského muzea. Kde se ale vzali v době první světové války vojáci z českobudějovického doplňovacího okresu na Mrzlem Vrhu a okolních vrcholcích a jaké zde bylo jejich vojenské vystoupení?

 

Vzpomínky Václava Čertíka

25. 8. 2016

Jednadevadesátník Václav Čertík byl vyznamenán stříbrnou medailí za statečnost, bronzovou medailí za statečnost a Karlovým křížem.

 

Písničky jihočeských vojáků v 1. světové válce

22. 8. 2016

S jakými písněmi šli do pole naši pradědové?

 

Vyšla kniha Vojáci Švejkova pluku

21. 8. 2016

Autorem knihy je člen našeho spolku Jan Ciglbauer.

 

Vojenské posádky v Budějovicích v roce 1906

17. 8. 2016

České Budějovice byly na začátku 20. století městem se silnou vojenskou posádkou.

 

Jednadevadesátníci pohřbení v Budějovicích

16. 8. 2016

Jednadevadesátníci, kteří zemřeli na následky zranění a nemocí nebyli pohřbíváni jen na frontě. I v Českých Budějovicích je možné nalézt hroby 81 příslušníků IR 91.

 

Stručná historie IR 91

16. 8. 2016

Dějiny pluku od jeho založení roku 1883 až po jeho zánik roku 1920, kdy se jeho nástupcem v nové ČSR stal 1. pěší pluk "Mistra Jana Husi."