Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zprávy z akcí

Příspěvky

Den železnice v Jindřichově Hradci

11. 9. 2017

V sobotu 9. září 2017 jsme se zúčastnili dne železnice v Jindřichově Hradci u příležitosti 120. výročí začátku provozu jindřichohradecké úzkokolejky. Spolu s kolegy z IR92 a LIR8 jsme obsadili jeden nákladní vagon (dobytčák) a předvedli transport vojska na italskou frontu v roce 1917. Tak jsme absolvovali jízdu z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a zpět vyplněnou několika zastávkami a slavností v Nové Bystřici. Pro všechny účastníky byla tato akce mimořádnou příležitostí vyzkoušet si několikahodinovou jízdu vojenským transportem, kterou si jistě rádi opět někdy zopakujeme.

 

Strážnice 2017

11. 9. 2017

V sobotu 2. září se náš spolek zúčastnil skvělé akce ve venkovském skanzenu Strážnice u Hodonína, pořádané KVH Slovácko. Přímo v kulisách venkovského skanzenu jsme měli možnost postavit si polní tábor IR91, který navodil atmosféru ruské fronty v Haliči. Během dne proběhly dvě bojové ukázky - Zborov 1917 a Kobarid 1917. V obou případech jsme účinkovali jako oddíl strojních pušek, vyzbrojeni MG 08 Spandau. S touto skvělou zbraní jsme mezi ukázkami předvedli výcvik jednotek Sturmtruppen na italské frontě a na závěr druhé bojové ukázky improvizovanou palbu proti leteckým silám nepřítele.

 

Das Rote Kreuz im 1. Weltkrieg (1914-1918)

11. 9. 2017

29. července 2017 jsme se s přáteli z K. k. Lir. 8, K. k. Lir. 2 a členy Rakouského červeného kříže z Eferdingu zúčastnili natáčení krátkého hraného spotu, věnovanému památce více než 100.000 dobrovolných sester Červeného kříže, které v letech 1914 – 1918 bez nároku na mzdu pečovaly o raněné vojáky na území Rakouska-Uherska. Všichni účastníci se na natáčení podíleli dobrovolně ve svém volném čase a na své náklady. Výsledné video sestřihané rakouskými kolegy předkládáme.

 

Vzpomínka na padlé vojáky I.R.75 u Zborova 1917

2. 7. 2017

V neděli 2. července 2017 jsme si připomněli již 100 let od slavné legionářské bitvy u Zborova, která byla ale zároveň tragickým bojem Čechů proti Čechům. Ke kulatému výročí se rozhodla Československá obec legionářská uspořádat celorepublikovou akci Svíčky za padlé u Zborova, která uctila památku všech padlých českých vojáků u Zborova bez rozdílu toho, zda padli na ruské nebo rakousko-uherské straně.

 

Jednadevadesátníci na Hluboké

2. 7. 2017

15. července 2017 proběhla první velká doprovodná akce výstavy Válečné plakáty 1914 - 1918 v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou. V rámci ní náš spolek zřídil v parku galerie dobové ležení připomínající nasazení jednadevadesátníků na italské frontě. Nechyběl pochod zámeckým parkem a také zopakování přednášky Jana Ciglbauera o historii IR91 přímo v prostorách výstavy.

 

Válečné plakáty 1914 - 1918 (vernisáž)

2. 7. 2017

V sobotu 13. května v 15 hodin se v Alšově jihočeské galerii v zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou uskutečnila vernisáž výstavy „Válečné plakáty 1914 – 1918“. Galerie chce výstavou připomenout zajímavou a opomíjenou stránku jednoho z největších světových konfliktů v dějinách lidstva – využití umění k válečné propagandě na plochách plakátů. Výstava byla zahájena za účasti zástupců jihočeského kraje, ministerstva obrany, Vojenského historického archivu a dalších institucí. O zajímavý hudební doprovod se postarali v uniformách rakousko-uherských dragounů členové slovinského pěveckého sboru „Dragonarji Generala Maistra – Dragoner Regiment 5“. Autory a kurátory výstavy jsou Jan Török a Adam Hnojil.

 

Velikonoční památka padlých vojáků

2. 7. 2017

 

Přednáška o historii IR91

2. 7. 2017

14. března 2017 proběhla v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích přednáška našeho plukovního kronikáře Jana Ciglbauera - "Jednadevadesátníci". Potěšil nás především hojný počet posluchačů, kteří úplně zaplnili přednáškový sál. Přednáška s následující diskuzí se protáhla na více než dvě hodiny. Posluchači byli seznámeni s historií IR91 od jeho vzniku v 19. století, řeč samozřejmě přišla i na mýty spojené se spisovatelem J. Haškem a jeho románu o Švejkovi.

 

Ohlédnutí za rokem 2016

10. 1. 2017

Malé ohlédnutí za akcemi a činnostmi spolku Jednadevadesátníci v roce 2016.

 

Klubové manévry - Isonzo 1917

14. 9. 2016